Istnieje wirus EBV, czyli Epsteina-Barr, który niestety mimo swojej powszechności nadal powoduje bardzo poważne powikłania. Chociaż w większości przypadków nie wywołuje większych objawów lub nie jest groźny dla zdrowia, to jednak właśnie on jest uznawany za zachorowanie na stwardnienie rozsiane, a także powstawanie niektórych nowotworów. Do tej pory nie wymyślono skutecznego leku, aby wyeliminować obecność wirusa z organizmu. Jednak jest pewna nadzieja, ponieważ obecnie prowadzone są badania w Wistar Institute.

DNA wirusa EBV

Okazuje się, że szkopuł tkwi w budowie DNA wirusa Epsteina- Barr, którego struktura zwija się dopiero, gdy wykorzystują do tego celu komórki ludzkiego białka. W momencie, kiedy nić DNA zaczyna się zwijać, wirus staje się aktywny, a następnie zaczyna wywoływać różne choroby u dorosłych, jak i również u dzieci. Jednak istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że taki proces zwijania zostanie zaburzony po podaniu odpowiedniego leku. Czym jest proponowany lek i co powoduje:

  • Lek nosi nazwę olaparyb
  • Jest to lek, który stosuje się przede wszystkim w leczeniu nowotworów jajników oraz piersi
  • Unieszkodliwienie wirusów przyczyni się do tego, że nie będą one odpowiadać za zachorowanie na stwardnienie rozsiane, a także niektóre rodzaje nowotworów

Do tej pory potwierdzono, że wirus EBV odpowiada przede wszystkim za mononukleozę. Jednak istnieją pewne doniesienia, iż właśnie obecność oraz uruchomienie tego wirusa w organizmie miałoby doprowadzić również do wystąpienia stwardnienia rozsianego oraz niektórych nowotworów. Dlatego właśnie walka z takim wirusem jest niezwykle ważna.