Nieznana matura to jeszcze nie koniec świata, chociaż tak może się wydawać w pierwszej chwili.

Co robić gdy niezdana matura?

Po pierwsze warto wiedzieć, że jeśli nie zdany tylko jednego obowiązkowego przedmiotu, to mamy prawo do do egzaminu poprawkowego w sierpniu. Natomiast jeśli nie udało się zdobyć upragnionych 30 procent z więcej niż jednego przedmiotu, to czeka nas powtórka za rok.

Jednak nie zdana matura to nie koniec świata. Warto dobrze wykorzystać ten czas. Po pierwsze możemy dobrze przygotować się do egzaminów za rok. Po drugie wcale nie musimy rezygnować z dalszego kształcenia. Chociaż nie będą to studia wyższe. Po pierwsze warto zapoznać się z ofertą szkół policealnych. Wiele z nich oferuje naukę całkowicie za darmo. Inną ciekawą opcja to kursy. Zarówno stacjonarne, jak i te online pomogą nam zdobyć cenne umiejętności, które przydadzą się w przyszłości. Możemy uczynić się florystki, programowania czy grafiki komputerowej. Opcja do wyboru jest bardzo wiele…

Pierwsze kroki w pracy

A co z pracą zawodową? Bez wykształcenia prawdopodobnie nie będziemy mogli liczyć na wysokiej zarobki. Jednak pierwsza praca łączy się z doświadczeniem. A ono często bywa cenniejsze niż formalne doświadczenie. Dodatkowo uczymy się umiejętności miękkich, takich jak umiejętność pracy w zespole czy obsługa klienta. Tego typu umiejętności nie zdobędziemy na żadnym uniwetecie. A są one bezcenne w budowaniu przyszłej kariery zawodowej.

Roczna przerwa to świetny czas na przemyślenia. Na spokojnie możemy zastanowić się, jaki kierunek studiów będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Dzięki temu mamy mniejszą szansę na to że studia okażą się rozczarowaniem.